Telefon

+36 (20) 423 6327

E-mail

info@szepiteszkozmetika.hu

Nyitvatartási idő

Bejelntekezés szükséges

1. Mennyi fényvédőre van szükség egy nyaralásnál?

Mit jelent az SPF (Sun Protection Factor)? a szűrő teljesítményének mértékét jelöli és informál, hányszor tovább tartózkodhat az ember “védve” a napon, azaz megmutatja, hogy hányszorosára nő bőrünk UVB elleni védekezőképessége. Ha pl. 10 perc alatt bőrpír jelentkezne bőrünkön, akkor egy 15 SPF napkrémmel 10×15=150 percig (2,5 óra), egy 4SPF napkrémmel, 10×4= 40 percig tartózkodhatunk a napon leégés nélkül. Ha közben zuhanyoztunk, vagy csobbantunk a hűsítő tengervízben, akkor napkrémünk elveszíti a fényvédő hatását, s újra kell kennünk magunkat.
Fontos a mennyiség? Igen, 2mg/cm2 mennyiséget, azaz egy átlagos testre 20 ml-nyi napkrémet kellene felvinnünk. Ez a mennyiség garantálja bőrünk egészséges védelmét.(Egy átlag 200 ml-es naptejnek 10 alkalom után üresnek kellene lennie! A legtöbben egy flakont el sem használnak egy szezon alatt!)
Tartsuk be a fokozatosságot! Ne menjünk azonnal órákra a nappra! A fény, azaz a nap nem az ellenségünk, mint ahogyan annyi reklám, cikk állítja, rajtunk múlik, hogy barátunkká vagy az ellenségünkké tesszük!
Egy kis odafigyeléssel, nagyon szép napbarnított bőrre tehetünk szert, nem kell elkerülni a napot, csak figyeljünk oda, mikor és mennyit napozunk. Először 4-es faktor számú naptejet kellene választani és az ennek megfelelő ideig napozni és ezt a mértéket lehet növelni, néhány nap után, fokozatosan!
Napozás fényvédelem nélkül? A Holland Rákkutató Társaság új kutatásai szerint tanácsos a fejet, a kezeket és az alkarokat napoztatni a koradélutáni napsütésben (12-15 óra között) rendszeresen, mivel a bőrt érő UV-fény D-vitamint termel a szervezetben.

2. Milyen faktort válasszunk?

1-es típus vagy?
Világos bőr, szeplők, világos szemszín, vörös haj, sohasem barnul, mindig leég. Napfényre adott reakció: erős leégési hajlam, hiányzó pigmentáció. Napégésig eltelt idő védelem nélkül: Kb.: 5-10 perc

2-es típus vagy?
Világos bőr és szemek, szőke haj, néha lebarnul, gyakran leég. Napfényre adott reakció: Leégésre hajlamos, gyenge pigmentáció. Napégésig eltelt idő védelem nélkül: Kb.: 10-20 perc

3-as típus vagy?
Barna szemek, közepesen barna bőr, sötét hajszín, mindig lebarnul, néha leég. Napfényre adott reakció: Nem hajlamos leégésre, jó pigmentáció. Napégésig eltelt idő védelem nélkül: Kb.: 20-30 perc

4-es típus vagy?
Sötét alap bőrszín, sötét haj, mindig és rendkívül gyorsan lebarnul. Napfényre adott reakció: nem hajlamos leégésre, erős pigmentáció. Napégésig eltelt idő védelem nélkül: Kb.: 60 perc

3. Kémiai vagy fizikai fényvédő? Az ezüstösen fehér bőr titka!
A fizikai fényvédelemről akkor beszélünk, mikor a napozó ásványi mikropigmenteket tartalmaz, például cink-oxidot és titán dioxid-ot. Jellemzőjük, hogy visszaverik és szétszórják a sugarakat, ezért azok csak elenyésző mértékben jutnak be a bőrbe, felkenés után azonnal hatnak és a bőr általában jól viseli, nem okoz irritációt, így kisgyerekeknek, érzékeny bőrűeknek főként ez ajánlott. UV-B és UV-A stabilak. Legmagasabb fényvédelmi faktora a 30-as, mely a napsugarak már 96,7%-át megszűri! Hátránya lehet, hogy ezek a fényvédők általában zsírosabb készítmények, nem szívódnak fel a bőrön, nehezen kenhetőek. Felkenés után ezüstös-fehéres fényt hagynak a bőrön.
Kémiai fényvédő: hatékonyan elnyelik az UV-sugarakat, majd a bőrben lebontják azt. Egyes fotoinstabil hatóanyagok metabolizációjuk során allergiát okozhatnak a bőrfelületen. Felhalmozódik a bőr felszínén; nagy részét az UV sugarak apró részekre bontják -> minél kisebbek a részek, annál mélyebbre tudnak bejutni a bőrbe! -> Megerősödött kémiai terhelés a bőrnek, allergia és irritáció veszély állhat fenn. Azonban magasabb fényvédelemre tehetünk szert! Illetve könnyebben a bőrbe szívódik, kellemesebb viselet! Kémiai fényvédők között is találunk olyanokat melyek kevésbé ártanak bőrünknek, uv stabilak és biztonságosak bőrkárosodással szemben!

4. Milyen a jó napozó?
A napozó választása egy újabb kényes kérdés, mert amellett, hogy el kell döntenünk, hogy hanyas faktort válasszunk és milyen típusú fényvédőt, arra is kell ügyelnünk, hogy miben vannak ezek tálalva! Hiszen a közkézen forgó termékek rosszabbnál rosszabb, hatóanyagokat tartalmaznak, melyek uv instabilak, allergének és többet ártanak bőrünknek, mint használnának.
Egy jó napozó biztonságos UV védelemmel rendelkezik, megszűri az UV sugarak min. 95%-át.
Fontos a szabadgyök elleni védelem, hiszen napozás során a bőrünket nagyfokú stressz éri, mivel az UV sugarak hatására bőrünkben szabadgyökök keletkeznek. – Az UV-A sugárzás bőrünk mélyebb rétegeibe érve fénykárosodást, bőröregedést okozhat, nem utolsó sorban roncsolja az irha elasztikus rostjait. Kitűnő hatóanyagok erre, az E-vitamin és a fehér tea kivonata, melyek optimális védelmet nyújtanak.
Ne feledkezzünk meg a nedvesség pótló hatóanyagokról sem, hiszen pótolják a bőrben keletkező vízhiányt.
Egy jó napozó nem tartalmaz semmilyen kémiai tartósítószert, PEG-származékot, parfümöt és kőolajszármazékot, mivel ezek együttes hatására alakul ki egyre többünknél a „napallergia” (az ún. Mallorca akné). Napozó termékek…

5. „Vízálló” napozó?
Jó ha tudod, hogy a vízálló napozók 20 perc fürdőzés után már csak 50%-os védelmet nyújtanak! Ezen kívül befolyásolhatja még a fényvédőd hatását: a tengerparti homok; az izzadás, illetve a ruhád is ledörzsölheti rólad! Aranyszabály: 1,5-2 óránként újra kell kenni a bőrt, de ez nem jelenti azt, hogy újra indul a fényvédő számlálód!

6. Milyen állagú fényvédőt válasszunk?
Mivel a test bőrszerkezete, pH-ja eltérő egyes területeken, ezért az érzékenyebb részek, mint pl. az arc, a szemkörnyéke, a dekoltázs és az ajkak külön figyelmet igényelnek napfürdőzés alatt és után is. Ezért sem célszerű egy fajta napkrémet használni a test minden részének védelmére.
Az aerosolos (pumpás, spray kiszerelés) vizes-alkoholos készítmények szárítanak, s alacsony viszkozitásuk miatt nem könnyű egyenletes védőréteget kialakítani velük a bőrön, viszont a zsíros bőrfelületen visszaszoríthatja az akne kialakulását.
A zsírok, olajok nem különösebben védenek az UV-fénytől, hisz alattuk a hőleadás csökken, s emiatt a bőr jobban felmelegszik. Nem beszélve arról, hogy a zsíros bőrfelületen a faggyúmirigyek eltömődnek, majd a nap hatására begyulladva aknék keletkezhetnek.
Az emulziók, krémek jól és egyenletesen kenhetőek. Az O/V (olaj a vízben) emulziók, gélek, hidrogélek, aeroszolok a magas víztartalomnak köszönhetően kellemesen hűsítik a bőrt és könnyen lemoshatóak. A zsíros bőrűek számára arcra, nyakra, felső testre inkább ezeket javasolják.
A V/O (víz az olajban) lipogélek, olajos krémek, kenőcsök víztaszítóak. A normál és száraz bőrűeknek arcára, szemkörnyékére és dekoltázsára ez az állagú napozószer ajánlott. Az ajkak finom bőrében nem képződik természetes fényvédelem a pigmenttermelő sejtek hiányában, kiemelt védelmük fontos a tenger mellé utazók számára. Ápolásukra jól tapadó, nagyon erős fényvédő képességű termékre van szükség.

7. Illatos fényvédő termékek
NE! A leggyakoribb allergizáló hatóanyag a kozmetikumokban a parfüm, sajnos még a gyerekeket is ezzel próbálják elcsábítani a gyártók! Nem szükséges vegyészi végzettség hozzá, ha illatos a termék, akkor az a leggyakoribb allergén anyagot tartalmazza! E mellett a parfüm a bőrön az UV-sugárzás hatására pigmentfoltok kialakulásához vezethet. Ezért ne fújjuk nyáron közvetlen bőrünkre (nyak, dekoltázs stb.) a parfümünket sem, ugyanúgy kerüljük a parfümös ápoló termékeket is (a termék összetevői között Parfum vagyFragrance néven)!

8. Napozás előtt kerüljük…
… a gyantázást! A gyantázással sérül a hámréteg, ezek a helyek pigmentálódhatnak! Ismerős az ajkak feletti barna folt nyáron? Bajuszgyanta (és egyéb gyantázás) után csak fényvédővel menjünk a napra! Pigmentfoltok megelőzéséről erre többet!…
… „nyomkodásos” arckezelést! A hegek, sebek helye ugyanúgy pigmentálódhat! Ha tudjuk, hogy intenzív napsütésnek lesz kitéve az arcunk, akkor inkább halasszuk el a kozmetikai tisztító arckezelést!

Ajánlott cikkek